Siyaset

İslam Dünyasının Kurtuluşu İmam Hatipler Değil Laikliktir

BU YAZIYA PUAN VER

1
Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Gaziosmanpaşa Belediyesinin düzenlediği İstanbul İmam Hatip Okulları İslami İlimler Olimpiyatları Ödül Töreni’nde yaptığı konuşmada İmam hatiplerin günümüzde cıvıl cıvıl olduğunu, Türkiye’nin geleceğinin İmam hatipliler olacağını söyledikten sonra hızını alamayıp ‘’İslam dünyasının sorunlarını’’ İmam hatiplilerin çözeceğini söyledi.
İktidar partisinin her gün tarihe not düşen tuhaf açıklamalarına alıştık. Özellikle Numan Kurtulmuş son zamanlarda bu konuda birinciliği kimseye kaptırmıyor. İmam hatipliler hakkında yaptığı açıklamayla bir kez daha birinciliği bırakmayacağını gösterdi.
Şimdi bu açıklamanın neresinden tutayım? Hangisine cevap veriyim?
İmam hatiplilerin Türkiye’nin geleceği olduğundan mı başlayayım?
Yoksa İmam hatiplilerin İslam dünyasının sorunlarını çözeceğinden mi?
Öncelikle bu açıklamayı yapan Numan beyin İmam hatip mezunu olduğunu söyleyerek başlamak istiyorum. Sadece Numan Bey değil Cumhurbaşkanından Başbakana, Başbakandan bakanlara devleti yönetenlerin tamamı imam hatipli.
Kısacası devleti 14 yıldır baştan sona imam hatipliler yönetiyor.
Peki, bu 14 yıl içinde neler yaşadık? Biraz hafızalarımızı tazeleyelim
İktidara geldiklerinden sonra 1 yıl bile geçmeden ABD Irak’a girdi ve 1,5 milyon Müslüman katledildi. Müslüman kadınlara tecavüz edildi. Bizim imam hatipliler ise o günlerde ABD ye İncirlik üssünü açmak için yanıp tutuşuyordu fakat ‘’din düşmanı’’ denilen CHP sayesinde Türkiye Müslüman katliamına EVET demedi
Irak’ta Müslümanların yaşadığı katliamdan sonra İslam dünyası bir gün bile rahat yaşayamadı. Filistin’de İsrail askerleri yıllarca Müslümanları vahşice öldürdü. Müslümanlar namaz kılarken camileri bombaladı. Bizim imam hatipliler ne yaptı? Sadece ‘’Van minüt’’. Onu da ‘’moderatöre demiştim’’ diyerek geri aldılar. Yetmedi İsrail ile ticari anlaşmalar peş peşe imzalandı.
Sadece bu kadar mı? Tabii ki değil…
Mısır’da Mübarek, Libya’da Kaddafi devrildi. Biri hayvan gibi kafese konularak yargılandı. Diğeri linç edilerek öldürüldü. İkisi de ABD tarafından koltuklarını kaybettiler. Bizim imam hatipliler ne yaptı? Sessiz kaldılar… Bu da yetmedi Mısır’da ABD darbesiyle halkın % 50 sinin oy kullandığı bir seçimde %52 oy alan Mursi’yi demokrasi kahramanı gösterdiler. Mübarek devrildiğinde sesi çıkmayan iktidar, darbeyle gelen Mursi, darbeyle gidince ortalığı yıktı.
Tüm İslam coğrafyasında emperyalizmin Arap baharı dediği ama aslında kanlı bahar olan iç isyanlar bizim imam hatipliler döneminde çıktı. Suriye’de 5 yıldır Müslüman müslümanı öldürüyor. IŞİD denilen bir vahşi örgüt her gün en büyük insanlık suçlarını işliyor.  Tüm bu katliamlar yaşanırken bizim imam hatipliler ne yaptı? Suriye’deki tüm rejim muhaliflerini destekleyerek yangına körükle gitti. Suriye’de Esad rejimini yıkmak için her şeyi yaptı.
Dış siyasette Müslümanların yaşadıkları kısaca bu şekilde.. Peki ya iç siyasette Türkiye’deki Müslümanlar neler yaşadı?
2002 yılında dibe vurmuş olan terör örgütü 14 yıl içinde ülkeyi kana bulayacak kadar güçlendi. Oslo görüşmeleri, Habur rezaleti, çözüm süreci adı altında terör örgütüne gösterilen hoşgörü, 2013 Nevruzunda terörist başının mektubunun Diyarbakır’da okutulması PKK yı bugünkü gücüne ulaştırdı.
Geçmişte çözüm süreci adı altında verilenler şimdi bize şehit, anaların gözyaşı, kan olarak geri dönüyor.
Analar ağlamasın parolasıyla yola çıkanların politikaları sonucunda bugün anaların gözyaşı dinmiyor.
Türkiye’de Müslümanlar kan ağlıyor. İslam dünyasında Müslümanlar kan ağlıyor.
İslam alemi en büyük zulmü son 14 yılda yaşadı. Tüm bunlar yaşanırken bizim imam hatipliler Müslümanların yararına ne yaptı?
İmam hatip okulları açtı… Camiler yaptı… Türbanı özgürleştirdi…
14 yılda Müslümanların hayrına yaptıkları sadece bunlar… Bu icraatları da siyasi rant için yaptılar.
Şimdi soruyorum 14 yıldır imam hatiplilerin iktidarında İslam dünyası en büyük acıları yaşamışken İslam dünyasının sorunlarını imam hatipliler mi çözecek?
İslam dünyasının sorunları fakirlik, cehalet, bilinçsizliktir. Bu sorunların çözümü de İmam hatip okullarında değil laik eğitimdir. Yani sizin çapulcu, tinerci dediğiniz gençler İslam dünyasının sorunlarını çözebilir. Çünkü ister kabul edin ister kabul etmeyin bugün Türkiye’nin en eğitimli okumuş insanları her gün düşman ilan ettiğiniz muhalif kesimden çıkıyor.
Neden biliyor musunuz?
Cehaletin çözümü akıl ve bilimdir. Akıl ve bilimin güvencesi ise laikliktir. Bugün İslam dünyasının İmam hatip mezunlarına değil Cumhuriyet’in köy enstitülerinde yetişen Nobel ödüllü Aziz Sancarlara ihtiyacı var.
Bilmem anlatabildim mi?
TIBBIYELİ HİKMET

One thought on “İslam Dünyasının Kurtuluşu İmam Hatipler Değil Laikliktir

  • Serhat Cemil Küçük

    bence meclis ve danışma ayetlerini paylaş. Kuran ile çürüt yobazları. en kesin çözüm olur.

    Yanıtla

Bir Cevap Yazın

Pin It on Pinterest