Siyaset

Türk Düşmanlarını Sevindirmeye Kimsenin Hakkı Yoktur

BU YAZIYA PUAN VER


TSK, Türk askerinin üniformasındaki Göktürkçe Türk yazısını yasakladığını açıkladı. Yasağın nedeni ise kılık kıyafet yönetmeliğine aykırı olması. Yönetmelik dışı semboller kullanılması.
TSK nın verdiği emirde özellikle Göktürkçe Türk yazısını belirtmesi dikkatimi çekti. Türk milletinin ordusu neden bir yasak emrinde ‘’Türk ‘’ kelimesinin yasak olduğunu açıkça yazar?  Böyle bir emir metni en çok kimi mutlu eder?
Tabii ki Türk düşmanlarını ve teröristleri memnun eder.
Milletçe Milli duygularımızın en yüksek olması gereken bir dönemde Türk askerine böyle bir yasak uygulamak askerin moralini, maneviyatını bozmaktan başka bir şey değildir.
Bilmeyenler varsa öğrensin…
Türk askerinin üniformasındaki Göktürkçe Türk yazısı ‘’Yönetmelik dışı bir sembol’’ diye tanımlanacak basit bir sembol değildir. Orhun yazıtlarında geçen 1300 yıllık bir yazıdır. 5000 yıllık bir milletin adıdır.
Türk yazısını basit bir sembol olarak görenlere TSK nın kuruluş tarihini hatırlatmak gerekir. Bugün TSK armasında ordunun kuruluş tarihi olarak M.Ö. 209 yazar. Yani TSK, kendisini Mete Han’ın ordusu olarak görmektedir.
Tarihini 2200 yıl öncesine dayandıran bir ordunun 1300 yıllık Göktürkçe Türk yazısını basit bir sembol olarak tanımlaması kabul edilemez. Bu emri verenler ya TSK nın kuruluş tarihini bilmiyorlar ya da Göktürkçe Türk yazısının tarihi değerini…
Eğer mevzu yönetmeliğe uygun hareket etmekse bir kararla Göktürkçe Türk yazısı Türk askerinin üniformasındaki sembollerden biri kabul edilebilir. Bu kararı almak çok mu zor?
Basit bir yönetmelik meselesi yüzünden doğuda terörle mücadele eden askerin maneviyatını bozmaya değer mi?
Dağda canını ortaya koyarak savaşan askerin sarıldığı en büyük milli değeri Türklüğüdür. Bu yüzden son yıllarda askeri üniformalarda Göktürkçe Türk yazısı yer almaktadır.
Türk askerinin üniformasına Türk yazısını koymasının nedenini anlamak gerekir. Bu psikolojiyi anlamak lazım… Asker için o yazının kendisine verdiği manevi gücü anlamak lazım…
Askerini anlayamayan bir devletin, bir devletin geleceğe güvenle bakması mümkün değildir.
Lütfen son yıllarda yaşadıklarımızı düşünün… Neler yaşadık hatırlayın… Yaşadığımız durumun ciddiyetinin farkına varın
Yıllardır terörle mücadele ediyoruz. Binlerce şehit verdik… Yanı başımızda Kürdistan’ın temelleri atılıyor. Terör destekçileri seslerini her gün biraz daha yükseltiyor.
Böyle hassas bir dönemden geçerken Türk milletinin ordusunun bir emirle açık açık Türk kelimesinin yasak olduğunu yazmasını hangi akıl, hangi vicdan kabul eder?
Şimdi bu kararı duyan polisin, askerin yaşadığı manevi çöküntüyü düşünebiliyor musunuz?
Dağda canını ortaya koyan askere üniformasından Türk yazısını çıkartmanın nasıl acı vereceğini düşünebiliyor musunuz?
Merak ediyorum… Bu emir metnini yazanlar acaba Türk askerinin üniformasında Arapça Allah yazsaydı aynı kararı alabilecekler miydi? Emir metninde açıkça ‘’Arapça Allah yasak’’ diye yazabilecekler miydi?
Amacım dini ve milli kimlik çatışması yaratmak değildir. 5000 yıldır Türk’üz. 1400 yıldır Müslüman’ız. İkisi de bizim değerimizdir, kimliğimizdir.
Benim merak ettiğim TSK nın iktidarın ideolojisine aykırı karar alıp alamayacağıdır. Milliyetçi olmayan bir iktidar döneminde askerin üniformasından Türk yazısını silmek kolaydır. Önemli olan İslamcı bir iktidar döneminde askerin üniformasından dini bir sembolü silip silemeyeceğidir.
Ülkenin her yanında Arapça, Kürtçe tabelalar var. Devlet tabelalarına bile Kürtçeyi soktular. Bunlar yasak olmuyor da Göktürkçe Türk yazısı mı göze batıyor?
En çok can acıtan durum ise bu karar alınmadan önce HDP li vekillerin Göktürkçe Türk yazısından rahatsız olduğunu açıklamasıdır.
Terörü açıkça destekleyen bir parti Türk kelimesinden rahatsız olduğunu söylüyor. Terörle mücadele eden TSK askeri üniformalarda Türk yazısını yasaklıyor.
TSK, HDP nin lafıyla hareket ediyor demiyorum. Böyle bir şeyi asla düşünmem ama yan yana koyunca böyle acı bir tablo ortaya çıkıyor.
Terörü destekleyenler Türk kelimesinden rahatsız oluyorsa TSK, Türk kelimesinden rahatsız olanlara inat Göktürkçe Türk yazısını yönetmelikte kabul etmeliydi. Terörü destekleyenleri memnun etmemeliydi.
Terörle mücadele sadece silahla yapılmaz. Maneviyatla yapılır, milli kimliğe sahip çıkarak yapılır. Tarihine sahip çıkarak yapılır.
Herkes şu gerçeği bilsin ve aklına yazsın.
Bu topraklar tarihte Türk’tü. Bugün de Türk’tür. Yarın’da Türk olarak kalacaktır
TSK Mete Han’ın ordusudur. Türklük kaderim, Göktürkçe Türk yazısı ise Bilge Kağan’dan bana mirastır.
Türk ismini silmeye kimsenin gücü yetmez… Türk düşmanlarını sevindirmeye kimsenin hakkı yoktur
Son sözü Bilge Kağan’a bırakmak Göktürkçe Türk yazısından rahatsız olanlara en güzel cevap olacaktır
“Ey Türk! Üstte mavi gök çökmedikçe, altta yağız yer delinmedikçe, senin ilini ve töreni kim bozabilir”
TIBBIYELİ HİKMET

Bir Cevap Yazın

Pin It on Pinterest